
Olen ruokkinut kaloja rakeiden lisäksi muilla pakasteherkuilla; erilaiset kalat, katkarapu, tiikerirapu, mustekala, simpukat. Pihdit vain taipuu kun kalat käyvät näitä repimässä, puhumattakaan altaassa olevasta seeprasimpusta jolle tämäntyyppinen ruoka on luonnonmukaista.
Olen aivan surkea kokki, mutta kokeilunhalua riitti tekaisemaan kaloilleni ihan oman pakasteruuan. Tuttu kauppias hoiti homman hienosti, ja tarjosi kohtuu hyvät eväät tähän hommaan.
Ruuassa on n. 50 / 50 suhteella kasvista ja kalaa/äyriäistä sekä vitamiinit. Raaka-aineina herne, pinaatti, parsakaali, porkkana, banaani, valkosipuli, spirulina-jauhe, krill-jauhe, katkarapu, turska, kampasimpukka sekä mustekala. Rakenne ruuassa on tarkoituksella jätetty kohtuu karkeaksi, mutta hienonnettu vielä tuosta kuvassa olevasta seoksesta.
Ruoka on jääkaapissa kylmettymässä ja siirtyy pakkaseen myöhemmin. Toivottavasti maistuisi, tuoksu oli aikas houkutteleva.
Kuvassa olevat kokonaiset simpukat ovat neiti Karvajalalle ja viini on kokille

Bon Apetit.